Reportaże o psychiatrii – ciekawy pomysł na prezent na Mikołaja

Wstęp

W każdym roku zadajemy sobie to samo pytanie: jakie prezenty na Mikołaja wybrać? Podpowiadamy: najwartościowsze prezenty to prezenty książkowe! W tym krótkim artykule chcemy polecić Ci bardzo ciekawe książki związane z psychiatrią:

– „Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” – Jeffrey Alan Lieberman

– „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce” – Aneta Pawłowska-Krać

Obie te książki zachwycą fanów literatury faktu, a szczególnie osoby, które leczą się psychiatrycznie lub są zawodowo związane z psychiatrią. Jednak ludzie  mniej powiązani z tematem z pewnością także odnajdą w tych książkach coś dla siebie.

„Czarna owca medycyny”

Książka ta przedstawia w bardzo interesujący sposób rozwój dziedziny, jaką jest psychiatria. Lieberman opisuje początki jej powstawania i stopniowe wyłanianie się pewnych pojęć psychiatrycznych, które my dziś uznajemy za oczywiste. Książkę bez wątpienia czyta się jak dobrą powieść, bowiem przedstawione są w niej także historie konkretnych osób chorujących psychicznie. Autor serwuje nam jednak o wiele więcej. Opisuje eksperymenty medyczne, takie jak lobotomia, które brzmią dla nas obecnie jak wyjęte z filmu grozy. Lieberman mocno wierzy w psychiatrię i przekazuje tę wiarę czytelnikowi, co jest ogromnym walorem tej książki. Każda osoba chorująca psychicznie będzie pokrzepiona narracją zawartą w „Czarnej owcy medycyny” – mówi ona bowiem o tym, jak bardzo psychiatria się rozwinęła i ile ciężkich chorób jest ona w stanie w dzisiejszych czasach skutecznie leczyć – nawet tak ciężkich jak schizofrenia.

„Głośnik w głowie”

Pawłowska-Krać tworzy bardzo wartościowy reportaż o obecnym stanie psychiatrii w Polsce. Przedstawiony przez nią obraz szpitali psychiatrycznych jest bardzo wiarygodny – autorka ani nie demonizuje tych miejsc, ani nie upiększa rzeczywistości, która często ze względów systemowych pozostawia wiele do życzenia. W książce tej zawarte zostały historie kilku osób z chorobami psychicznymi, w tym także dzieci. Niektóre historie są przygnębiające, inne dają pewną nadzieję. Bez wątpienia wszystkie z nich są warte przeczytania. Autorka ponadto kreśli ogólny obraz leczenia psychiatrycznego w naszym kraju. Opisuje lekarzy i pozostały personel pracujący w szpitalach psychiatrycznych. „Głośnik w głowie” to reportaż na naprawdę wysokim poziomie – zainteresuje on z pewnością nie tylko osoby związane z leczeniem psychiatrycznym, ale wszystkich, którzy lubią dobrą literaturę faktu.