Porywająca książka na Mikołaja

Prezenty na mikołaja -skarpety to zazwyczaj drobiazgi, które świadczą o tym, że pamiętamy o naszych bliskich. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stały się wielką przygodą i dawały przyjemność na dłużej. Tak właśnie działają książki, zwłaszcza jeśli ktoś uważa czytanie za najlepszą rozrywkę na świecie. Jeśli ktoś z Twoich bliskich szczególnie przepada za skandynawskimi kryminałami, “Pierwszy śnieg” Jo Nesbo sprawi mu dużo przyjemności.

Kiedy bałwan zwiastuje zło

“Pierwszy śnieg” to jedna z części serii norweskiego króla kryminału, w której głównym bohaterem jest komisarz Harry Hole. Tym razem charyzmatyczny komisarz zajmuje się sprawą seryjnych morderstw, do których dochodzi, kiedy na ulicach Oslo pojawia się pierwszy śnieg. Przed domem jednej z ofiar pojawia się patrzący w jej okna bałwan, a później ten motyw jest wspólnym mianownikiem wszystkich popełnionych z zimną krwią zabójstw. Harry Hole depcze mordercy po piętach, ale ten ciągle mu się wymyka. Tymczasem bałwan pojawia się na miejscach zbrodni w coraz bardziej makabrycznych konfiguracjach, a Harry Hole próbuje sobie poradzić po rozstaniu z Rakel.

Nietypowy kryminał

“Pierwszy śnieg” z jednej strony jest typowym kryminałem w stylu skandynawskim, w którym nie brakuje mrocznego i chłodnego klimatu, a także rewelacyjnie utkanego wątku kryminalnego. Z drugiej strony jest czymś dużo więcej. Jo Nesbo z lekkością twory bohaterów, którzy budzą sympatię i wymieniają celne uwagi, sprawiając, że dialogi są inteligentne i dowcipne. Autor stara się również przemycić do swoich książek jak najwięcej ciekawostek z różnych dziedzin, przez które lektura staje się jeszcze ciekawsza. Największym walorem powieści jest jednak fakt, że do końca nie sposób odkryć, kim jest morderca i co dokładnie nim kieruje. Czytelnik musi pozostać czujnym i zwracać uwagę na mnóstwo szczegółów, a tym samym lektura jest bardziej wymagająca niż większość powieści kryminalnych. Wiele osób po tej książce z radością sięgnie po kolejne części imponującej serii.