Książki Orwella – pomysł na prezent na Mikołaja

Wstęp

Jakie Prezenty na mikołaja (książka) wybrać? Podpowiadamy: najwartościowsze prezenty to prezenty książkowe! W tym krótkim artykule polecimy Ci dwie pozycje autorstwa George’a Orwella:

– „Folwark zwierzęcy”

– „Rok 1984”

Obie te książki zafascynują osobę zainteresowaną polityką. Są to pozycje z absolutnego kanonu i każdy powinien mieć je na swojej półce – dlatego idealnie nadają się one na prezent, czy to dla rodziny, czy dla przyjaciół. Będą także wspaniałym prezentem dla młodzieży.

„Folwark zwierzęcy”

Książkę tę Orwell określił bajką – lecz w żadnym wypadku nie jest to bajka dla dzieci. To krótkie dzieło stanowi studium przemocy totalitarnej, opowiedzianej w sposób bajkowy, gdyż bohaterami są tutaj nie ludzie, a zwierzęta. Jest to świat, nad którym ludzie przestali sprawować kontrolę – tę kontrolę przejęły świnie – można w nich zobaczyć obraz Stalina i jego towarzyszy. Stado owiec może tu symbolizować masy robotnicze i chłopskie. W psach widzieć można bezlitosnych, siejących terror enkawudzistów. Książkę spokojnie przeczytać można w jedno zimowe popołudnie. Jest to dzieło, które każdy – na przestrogę – powinien przeczytać i mieć w pamięci. Orwell potrafi literacko oddać mechanizmy totalitarystyczne jak nikt inny.

„Rok 1984”

Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Jest to antyutopijna wizja świata, w którym rządy totalitarne zostały doprowadzone do perfekcji. Za sprawą „nowomowy” różnica między kłamstwem a prawdą zatarła się. Fakty są tworzone na potrzeby rządzącej partii i jego przywódcy – Wielkiego Brata (który być może nawet nie istnieje). W tej książce makro opowieść o historii przeplata się z opowieścią mikro – o losach wewnętrznego buntownika, Winstona Smitha, o jego rebelii pisania pamiętnika, o jego zwątpieniach, podejrzeniach, o jego nieudanym małżeństwie, zaaranżowanym przez partię, wreszcie – o jego prawdziwym zakochaniu. Książka tworzy niezwykle wiarygodny obraz świata, wciąga, a przy tym wywołuje w czytelnikach wiele najróżniejszych emocji. Można by określić tę powieść jako powieść totalną – bo zawiera wszystkie elementy, które powinna zawierać wybitna powieść, łącznie z bardzo rozbudowaną warstwą filozoficzną.